Karnabahar Turşusu


Karnabaharı çok seviyoruz. Grateni, yemeği, salatası, kızartması, mücveri hepsi de çok lezzetli oluyor bence. Yağız biraz mesafeli yaklaşsa da o da yiyor. 

Turşusunu ilk Berna Teyzede yemiştim ve çok hoşuma gitmişti. Kışın çeşit olsun diye yapıyorum. yemeklerin yanına çıkarıyorum salata gibi. Çok da yakışıyor bence. Yiyen kimse ay bu da ne böyle demedi çok şükür:).  Aksine çok beğenilir kendisi.

Yapımı da oldukça kolay diğer turşular gibi. Haşlama yada buhar falan yapmıyoruz parçalayıp kavanoza dolduruyoruz. Ben havuçta koydum renkli olsun diye :)

Sonra klasik turşu ölçümle suyu hazırlıyorum ama sonra mutlaka tadına bakıyorum. çünkü kaya tuzlarının tuzluluğu bence değişiklik gösterebiliyor. Öyle bir tespitim var :).

Ölçüm şu:
1 litre kaynar su
1 çay bardağı üzüm sirkesi
2 çorba kaşığı kaya tuzu 

Su sıcak ve içme suyu olacak mutlaka bu çok önemli ve turşu maşa ile alınacak yada bir kaşık, çatal illa ki elimle alırım diyorsanız eldiven giyiniz. Turşunuzun ömrünü bu şekilde uzatabilirsiniz. Dışarıdan her hangi bir bakteri vs. maruz kalmamış olacak.
Yaklaşık bir hafta içinde de yenilecek duruma geliyor. Renginden falan anlaşılmıyor olup olmadığı, tadını test edebilirsiniz ara ara. Afiyet olsun.


Karnabahar Turşusu Neye İyi Gelir?

Karnabahar serisi ve suyu ile beraber özellikle turşusu üzerinden de mutfakların vazgeçilmezidir. Özellikle kemik gelişimine sağladığı faydalar ile bilinen Karnabahar turşusu, farklı sebzeler üzerinden hazırlanarak tüketilebilir. Kanser oluşumuna karşı da önemli bir savunma mekanizması oluşturan karnabahar turşusu, bu hücrelerin yok edilmesi için oldukça etkilidir. Diğer yandan bağırsak parazitleri temizleme konusunda da işe yaradığı biliniyor. Bu ve benzeri özellikleri ile beraber faydaları eşliğinde karnabahar turşusu özellikle kış aylarında yaygın tüketilmektedir.

Milliyet/Pembenar


 

Yorum Gönder

0 Yorumlar