Renkleri Öğreniyoruz
Pofidik ayakları da çıkmış :)


Zaman geçiyor, Yağız Mirza hızla büyüyor. Her gün yeni bir kelime, yeni bir cümle, farklı bir şekilde geliyor karşımıza ve başarıyor her defasında bizi şaşırtmayı. O kadar çabuk öğreniyorlar ki şaşırmamak elde değil.

Artık soruların geldiği dönemdeyiz. Her şeyin bir nedeni, aşaması, duyusu var ve tanımlamakta bize düşüyor. Olabildiğince yanıtlamaya çalışıyorum sorularını ve en anlaşılır şekilde yapmaya gayret ediyorum bu açıklamaları zira anlayamayacağı türden olursa aynı soruyu bir milyon kere sorabiliyor kendisi. Bu aşamada öğretmek için bize çok büyük işler düşüyor. Ben Yağız Mirza öğrenirken hangi konuda nasıl yardımcı olduğum konusunda ara ara yazmaya çalışıyorum ama biraz gecikmeli oluyor malum hayat koşturmacası.


Bu yazımda renkleri nasıl öğrendiğimizden bahsedeceğim biraz. Aslında renkleri kendi çabalarıyla biraz da yardımla öğreniyor ama oldukça çok karıştırıyor çocuklar. Biz Yağız Mirza ile 10 renkli bir çalışma yaptık ve hepsini bu şekilde kolayca öğrendi. Etkinlik için 10 renkli eva paketi satın aldık. Yukarıdaki resimde görünüyor nasıl bir şey olduğu. Her kırtasiyede kolayca bulabileceğimiz uygun bir malzeme.

                              Evalar A4 kağıdı büyüklüğünde ve ben kesmeden kullandım.

İlk etkinliğimizde evaları yere üçlü sıra halinde aralıklı olarak dizdim ve pembenin üzerinde durdum, sonra mavi dedim maviye zıpladım, sonra beyaz dedim ve beyaza geçtim. Hemen o da ben de yapayım dedi. Yeşil üzerinde durdu, 'hadi siyaha zıpla' dedim ve başladık. Sonrasında bıkıncaya kadar oynadık, evaların bir düzeni kalmayınca da ikinci etkinliğimiz olan toplama etkinliğine geçtik. Bu etkinlikte ben bir renk söyledim Yağız Mirza aynı renkteki evayı bana getirdi. Elinden alırken aynı renkte bir nesne söyledim gelecek defa hatırlamasında yardımcı olacak. 'Sarı, limon gibi sarı', 'gri bizim arabamızın rengi' gibi örneklendirdim. Şu an 10 renk biliyoruz Maşallah. Bu aktiviteler hem görsel, hem kinestetik, hem de sözel olduğu için çoklu zekaya uygun.

Sizler de öğrenmeleri daha keyifle hale getirebilirsiniz.

Yağız Mirza ile renkler aktivitesini BURADAN izleyebilirsiniz :)

Sevgiler,
Yağız Mirza'nın Annesi

Yorum Gönder

0 Yorumlar