2 Yaş Sınıflandırma Aktivitesi

Çocuklarımız büyüyor çok şükür... Şükretmeden geçemiyorum...

Yağız Mirza 28 aylık oldu bile :). Peki biz neler yapıyoruz oğlumla? Bunlardan uzun süredir bahsetmedik ama biz çeşitli aktivitelerle bu dönemi biraz renklendirmeye çalışıyoruz. Bu sayede hem öğreniyor hem bir şeyler paylaşıyor hem de zamanı değerlendirmiş oluyoruz ve çok eğleniyoruz.

Onlar büyüyüp, gelişirken her anlamda bedensel, zihinsel, sözel... bizler onların bu gelişim hikayelerine destek vermek için neler yapabiliriz?Bu yazımda sınıflandırma aktivitelerinden bahsetmek istiyorum. Çatal-kaşık sınıflandırma mesela :).
Ben temiz bir bez serip üzerine yemek kaşığı, yemek çatalı, tatlı kaşığı, tatlı çatalı ve çay kaşığı koyup karıştırıyorum. Sonra kaşıklığa her birinin yerine bir tane bırakıyorum ve aynısını onun ya yapmasını söylüyorum. Yanlış olduğunda sözel ifadelerle yönlendiriyorum. 'Hmm o kaşık mıydı?', 'Hangisi büyük?' şeklinde. Hepsini tamamladığında alkışlayıp, harika deyip onun sevdiği bir oyun ya da yemekle devam ediyoruz.


Bu çok basit bir etkinlik gibi görülse de gelişimleri için yararlı bir etkinlik. Boyularına ve çeşitlerine göre iki kategoride sınıflandırma yapıyorlar. Bu yaşta görev bilinci oldukça gelişmeye müsait. Bir iş söylediğinizde yerine getirmek için çabalıyor ve başarmaktan müthiş bir haz alıyor. Böylece siz de bulaşık makinesini boşaltırken kesicileri çıkarıp çatal kaşık sepetini onun yerleştirmesini isteyebilir bir parça yardım alabilir ve işinizi hafifletip :) ona bu duyguyu tattırabilirsiniz. Siz de bir kaç denemeden sonra nasıl ustalıkla bu işi yaptığını göreceksiniz. Bırakın size yardım etsin.

Bir çok sınıflandırma yapabilirsiniz. Renklere, şekillere, resimlere göre...

Ben bizim aktivitelerimizi bundan sonra sizlerle paylaşacağım inşallah. Takipte kalın.

Sevgilerle,
Haticesenstyle


Yorum Gönder

0 Yorumlar