Bebeklerde Otit (Ottitis Media)
Yağız Mirza 9 aylıktı. Ateşleniyordu, huzursuzdu biraz. Diş olabileceğini düşünüp fazla panik yapmadık başta, tecrübe edinmiştik az da olsa. Ama üstüne iştahsızlık eklenince, bu böyle olmayacak dedik ve doktorumuzda aldık soluğu. Muayenehanesinde herşey normaldi ta ki kulağa gelene kadar. Doktorumuz kulağa bakmasiyla Otit olmuş Yağız Mirza dedi. Tabi biz hemen panik o ne, ne yapmalıyız durumlarına girdik.

Peki nedir Otit?
Kulak zarı arkasında oluşan iltihaplanmadır. Kulak muayenehanesinde kolayca teşhis edilebilir. Bebeklerde östaki borusunun kısa ve dar olmasından kaynaklanır. Grip ve bakteriler, su kaçması durumu tetikleyebilir. Okul öncesi döneme kadar oldukça sık görülen bir hastalık. İhmal edilmesi kulak zarina zarar verebilir. Doktora götürülmesi ve tedavi edilmesi gerekir.


Belirtiler nedir?
Ateş, halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlık, kulak akıntısı, kulağını ovusturma, huzursuzluk, uykusuzluk.

Tedavi
Bize önerilen bir haftalık antibiyotik tedavisi idi. Doktorumuz yarım bırakmamızın tekrarlamaya sebep olabilecegini söyledi. Semptomlar geçse bile devam etmemizi söyledi. Biz de öyle yaptık ancak antibiyotik iştahını kesti biraz. Sonrasında her şey normale döndü çok şükür :).

Evlat hasta olunca duruyor zaman. Uykular gidiyor, el kol kalkmıyor... Hep gözünüz kulağınız onda, hele o halsiz halleri... Allah'ım kötüsünden korusun yavrularımızı...

Sevgiler,
Hatice
Yağız Mirza'nın Annesi

Yorum Gönder

0 Yorumlar