Bebeklerde Avuç İçi Ateşi
Yağız Mirza doğduğundan beri bir çok sürece tanıklık ediyoruz onunla beraber. Her bir hareketi başka başka yerlere götürüyor bizi. Hal böyle olunca özellikle hastalık durumlarında belirtilere dikkat etmemiz gerekiyor. Dertlerini sözel olarak anlatamadıklarından bizlere oldukça fazla görev düşüyor. Mesela halsiz ise başka gözlemler yapmak gerekiyor; ateşi, kakası, mide bulantısı, kusma, yara bere, şişlik gibi...

Tüm bunların dışında önem taşıyan başka bir durum daha var, avuç içi ateşi. Belki daha önce tecrübe edenler olmuştur ancak bunu ilk kez duyanlar da vardır mutlaka aramızda.
Avuç İçi Ateşi nedir?

Bebeğin avuç içlerinin normalden daha fazla (hissedilebilecek kadar) sıcak olmasıdır. Şöyle ki, ' elleri yanıyor bu çocuğun' dedirtir. Bir hastalık belirtisi midir? Evet ve mutlaka doktora danışılması gerekir özellikle beraberinde başka belirtiler seyrediyorsa. Bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Yağız Mirza geçtiğimiz haftalarda kulak iltihabı oldu ve ilk belirtisi avuç içindeki ateşti. Buna huzursuzluk ve uykusuzluk eşlik etti ve giderek halsizleşti. İştahı azaldı. Kulak iltihabı ile ilgili başka bir yayın hazırlayacağım ve orada detaylı olarak anlatacağım. Avuç içi ateşi, bebeğin ateşinin yükseleceğinin de habercisi olabilir. Bu durumda ateşini de sık sık kontrol etmek önemlidir.

Bize ufak tefek şeylermiş gibi görünen bazı belirtiler önemli olabilir. Bebek büyütmek meşakkatli ve özen isteyen bir süreç. Tabi çok pimpirikli olmamalıyız ama dikkat çeken durumlarda bir bilene danışmakta yarar var diye düşünüyorum :). Bu tecrübemizi sizlerle paylaşmak istedim. Benden bu kadar :).

Sevgiler,
Hatice

Yorum Gönder

0 Yorumlar