Yağız Mirza'nın Diş Buğdayı

Geçtiğimiz hafta Yağız Mirza'nın diş buğdayı etkinliğine hazırlanmakla geçti ve çok şükür ki sorunsuz atlattık. Hazırlıkları ve süslemeleri annemle yaptık. Burcu teyzemiz cupcakeleri getirdi ve çok lezzetliydi.

Bu tür organizasyonlar tam benim işim çok keyifli özellikle oğluşum için hazırlanmak çok güzeldi. İnsan hep en güzeli onun olsun istiyor. O kadar heyecanlıydım ki gece uyuyamadım resmen bayram sabahını bekleyen çocuklar gibiydim :). İnanın bu yazıyı yazarken bile bir heyecan ki nereden başlayacağımı bilemedim.


Çekirdek ailemiz :)Yaptığım araştırmalar yönünde sizleri de bilgilendirmeye çalışacağım.

Diş buğdayı nedir?
Bebeğin ilk dişini kutlamak, diğer dişleri için güzel dualarda, dileklerde bulunmak aslında bebeğin bir adım daha büyümesini kutlamak için yapılan etkinlik :).

Diş buğdayında ne yapılır?
Buğday ve nohut kaynatılır, kuruyemişle beraber ikram edilir. Bunun yanında başka ikramlarda da bulunulur. Bebeğin ağzındakiler dışında çıkacak diğer dişler kadar pişmemiş buğday bir kaseye konur(Yağız Mirza'nın 4 dişi vardı bu sebeple biz 28 tane koyduk :)). Bebeğin başına bir örtü gerilir ve dua ile buğdaylar serpilir. Benim duam Besmelenin ardından Yağız Mirza'nın buğday kadar düzgün, inci gibi beyaz, çelik kadar sağlam dişleri olmasıydı :). Buğday kaynatmanın sebebi de zaten dişlerin buğday kadar düzgün olmasını dilemektir. Ardından bir tepsiyle meslekleri sembolize eden nesneler konulur önüne, hangisini seçerse o yönde bir mesleği olacağına inanılır. Yağız Mirza önce araba sonra ev anahtarı aldı ve ardından da bir hesap makinesi seçti. İnşallah çok sevip mutlu olacağı bir işi, güzel bir evi, mutlu bir yuvası olur yavrumun :).


Menü:
Diş buğdayı
Diş pastası
Diş kurabiyesi
Cupcake
Börek
Susamlı simit
Elmalı kurabiye
Fellah köfte
Turşu kavurma :) Karadenizli olunca :)

Menü detaylarını ve tarifleri en kısa zamanda paylaşacağım inşallah :)


Masamız hazırlanırken :)Buğdaylar için hazırladığımız kadehler :)Şeker hamuru ile yaptığım kurabiyeler :)Burcu Teyzenin muhteşem cupcakeleri :)Yağız  Mirzam için hazırladığım diş pastası :)Canımız anneannemiz ve Yağız Mirza :) Maşallah diyelim :)


Sevgiler,
HaticeYorum Gönder

0 Yorumlar