Yağız Mirza'ya Yoğurt Mayalamaca 😃

Herkese selamlar,

Evde nasıl yoğurt mayalıyoruz birçoğumuz biliyor ama hazır bebeğim katı gıdaya geciyorken ben de kendi tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim.

Uzun zamandır yoğurt mayaliyorum. Mahallede bi sütçümüz var. Arabası ile geliyor kornasina çalıyor, biz de ne kadar istediğimizi söyleyip alıyoruz. İyice kaynayıp mayaliyorum normalde. Tupperware mavi, beyaz kapaklı kabı kullanıyorum. Guzel de tutuyor.

Ancak Yağız Mirza için günlük süt tercih ediyorum. Küçük kavanozlarda iki, üç kullanimlik olarak mayaliyorum ki taze taze tuketsin kuzucum.

Günlük sütü kaynatmiyorum gerekli ısıya gelince kavanozlara koyup sariyorum. Akşamdan mayalayip sabaha bozmadan dolaba koyuyorum. Isısına gelince gayet
ilkel bi yöntem kullanıyorum. Serçe parmağımı batiriyorum. Sadece 7 ye sayana kadar dayanabilecek kadar sıcak olacak şekilde ısıtıyorum. Kavanozlarda döküp birer çorba kaşığı maya atıp iyice karıştırıyorum üzerine süzgeç kapatıp olmasını bekliyorum. Bu arada mayalik yoğurdu süte koymadan bir cimdik şeker koyuyorum pürüzsüz hale getirene kadar karıştırıyorum. Sıcak sütten bir kaşık katip iyice karıştırıp birer corba kaşığı kavanozlarda koyup güzelce karıştırıyorum.

*Mayalık yoğurt oda ısısında olmalı.


Afiyet olsun kuzucuğuma :)

Sevgiler,
Hatice

Yorum Gönder

0 Yorumlar