Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı

Sevgili anneler, anne adayları,

Göğsümüzde hamilelikle başlayan değişim süreci devam ediyor. Şimdi göğüsler daha büyük ve bakımı her zamankinden daha önemli. Çünkü bebeğimizin besinini biz üretiyoruz. Ne güzel bir şey onunla yediğimiz lokmaları paylaşmak. Ne güzel bir görev bize bahşedilen.

Peki ne yapmamız gerekiyor? Bakımını nasil yapacağız? Öncelikle temiz olması gerekiyor. Lohusalik döneminde fazla terleme olması sebebiyle ılık şu ve pamukla silmek rahatlatici olabilir. Masaj ise hem
sizi rahatlatır hem de süt akışını kolaylaştırır. Her emzirmeden sonra göğüs ucuna bir damla süt sürmek, krem görevini üstlenir ve çatlak oluşumunu ve yara olmasını engeller. Anne sütü tedavi edicidir. Bebeğinizin yüzünde tırnakları ile yapacağı o minik çiziklere de sürebilirsiniz. Ama bunun için geç kalmışsak yaralar olmuşsa Lansinoh kremi kullanabilirsiniz. Bu kremi diğerleri gibi emzirmeden önce silmenize gerek yok. Bebeğin sağlığına bir zararı yok aksine pamukcuklara iyi geliyor. Ben de kullanıyorum oldukça memnunum.

Göğüste hijyen için göğüs pedlerini sıkça değiştirmeli, bakteri oluşumuna zemin hazırlamamalıyız. Pratik olması ve bebeğin göğsü tam tutabilmesi için emzirme sütyeni ve ya emzirme atleti kullanmalıyız.

Şimdilik benden bu kadar :)


Lansinoh göğüs ucu kremi


Sevgiler,
Hatice

Yorum Gönder

0 Yorumlar