Anne sütü hakkında bildiklerim :)


Merhabalar

Demiştim ya yazmaya tekrar başladım diye... Bu kez çok kolay bırakmam inşallah :). Evet devam ediyorum öğrendiklerimi okuyanlarla paylaşmaya...

Hepimiz biliyoruz ki anne sütü çoooook önemli ve bebeğin bu sütü alması onun neredeyse tüm hayatını etkileyecek. Beden, zihin ve ruh sağlığını olumlu yönde katkıda bulunacak bir nimet. Bebeğinizle güçlü bir bağ oluşturmanızı sağlayacak en önemli etken. Anne sütü alan bebeklerin IQ  düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiş. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu ve bu nedenle daha az hasta oldukları belirtiliyor. Hal böyle olunca biraz stres yapıyor anne ve kafada binlerce soru dolanıyor...
Genetik mi, beim olur mu, ne kadar olur, çocuk doyar mı, hemen gelir mi, azalır mı çekilir mi???

Öncelikle  her annenin bebeğine yetecek kadar sütü olur ve siz
emzirdikçe artar. Ben annem, teyzem ve kuzenimin sütü olmadığından yola çıkarak bende de olmaz diye kara kara düşünüyordum ki hastanemizde süt eğitimi verildi.

Bebeğin memeyi tutması çok önemli. Ama tutmasa da pes etmemek lazım. Özellikle ilk başlarda hemen yorulup uyuduğu ya da bıraktığı için tutmadı sanıyoruz ama dediğim gibi yoruluyor hemencecik ufaklık.

Sütü sağlayan artıran en önemli şey su ben günde 2,5-3 litre kadar içmeye özen gösteriyorum. Bu miktara meyve suyu, komposto, süt, ayranı dahil edebiliriz. Ancak kahve ve çay tuvalete gitmeyi sıklaştırdığı için bunları dahil etmiyoruz. Beslenme çok önemli süt kalitesini artırır ve sizin daha zinde olmanızı sağlar.  Aynı zamanda boşalan vitamin ve mineral depolarınıza katkı sağlar.

Araştırdığım ve denediğim kadarıyla sütü dereotu, tahin, hemen hemen tüm kompostular(üzüm, kayısı, incir içtim), sarımsak, soğan, bulgur ve yarma artırıyor fakat bulgur ve yarma gaz yapıyor. Ama benim tavsiyem bol bol su içmeniz...

Hep söylerler emzirmekle gelir diye kesinlikle katılıyorum. Bebek emdikçe artıyor. İlk doğduğunda 2-3 saatte bir diyorlar. Uyuyorsa uyandırın. Ancak daha sık ağlıyorsa her ağladığında verebilirsiniz(sağlık ocağında bir broşürde okumuştum bunu). Büyüdükçe arayı biraz açabilirsiniz. Ben arayı açtım biraz ama yine de bebek almadıysa 2 saatte bir sağıyorum süt artsın, eksilmesin diye. Sağdığım sütü tek kullanımlık anne sütü poşetlerinde buzlukta saklıyorum etiketine tarihini yazarak. Ben Baby Me aldım. Fiyata ve ürüne buradan bakabilirsiniz. Memnunum bi sıkıntı yok :).

Duş almak rahatlatıyor, sağımı kolaylaştırıyor. Bebekle olan bağ, birbirinize dokunmanız da sütü artıran diğer bir etken...

Ayrıca emzirmek annenin vücut sağlığına katkıda bulunur. Rahim daha hızlı toparlanır, doğum sonrası kanama azalır, anne daha hızlı kilo verir, meme kanserine yakalanma riski azalır, kemik erimesinden korur, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır.

Emzirmek, ailenin de hayatını oldukça kolaylaştırır. Yanınızda taşımanız gereken termos, biberon, mama, sterilize makineleri, temizleme fırçalarına ihtiyacınız yoktur. Üstelik bedavadır :).

Sayılamayacak kadar faydası bulunan bu sütten bebeklerimizi mahrum bırakmayalım biraz inatçı olalım.
Sevgiler,
Hatice

Yorum Gönder

0 Yorumlar