Hamilelikte ilk aylar 😃

Evet devam edelim kaldığımız yerden 😃 . Sanırım yani inşallah oğlum biraz şanslı ya da ben bilmiyorum. Evet yakışıklı bi oğlum olacakmış benim :). Şans diyordum yaz döneminde izinli olduğum için bulantılı bu donemlerde evde olmak daha konforlu en azından daha dinlenilebilir bir ortam. Güne bir paket çubuk krakerle başlamak ve günü diğer yarısıyla tamamlamak tam anlamıyla korkunç :( bebeğim beslenemiyor endişesi, ya büyüyemez gerekli besini alamazsa korkusu bir de tavan yapmış hcg hormonu bebeğe ve bana stresli günler yaşattı :(. Ben kötü bir anne miyim neden yiyemiyorum diye kendimi yedim. Tüm bu düşünceler hızla zihnimde akarken kontrol günümüz geldi. Doktorumuzu da bu sorularla bunalttım ve öğrendim ki miniğimiz kendi başının çaresine bakarmış öyle ki ihtiyacı varsa tüm rezervi bile tüketebilirmiş. İlk 4 ay bebek annenin depolarından beslenirmiş ve sonrasında yani 4. aydan sonra annenin hem bedeni hem de bebeği için sağlıklı beslenmesi gerekirmiş. Doktorumuz bunları söyleyince biraz rahatlasak da benim depolardaki besin azaldığından biraz güçsüz kaldım ve bir gece hastanede kalmak zorunda kaldım :(. Serumlar falan
derken anneciğimin de bakımıyla toparlandim. Ancak bu saadet sadece 1 hafta kadar sürdü :(. Ardındaki bir ay daha kustuktan sonra nihayet iştahı açılan ben yemeklerle barıştım. Ama hala kuru fasulye yiyemiyorum. Bulantılar başladığında evde kuru fasulye vardı bir tiksindim. Bahsederken bile fena oluyorum. Bu 3-4 ayda ne öğrendim. Hemen paylaşıyorum :)

*Ekşi Ayşe, tatlı Hakkı diye bisikletle yok 5. Ayda tatlı yemeye başladım :) ilk aylar yediğim turşunun da haddi hesabı yok bu arada.

*Yüzük falı da yalan oldu :)

*Mide bulantısı çok olunca da kız olmuyor, zira 3,5 ay bir şey yiyemedim :)

* İlk tahmini 11.ayda doktorumuz yatış açısına göre yaptı ve yanılmadı. Bilim bilimdir :)

*Yenilen içilen hiçbir şey bu bulantilari kesmiyor malesef. İlk haftalarda sadece zencefille limonla yapılan içecek kısa süreli çözüm olmuştu sonra o da işe yaramadı. Çubuk kraker oldukça iyi geliyor mideyi bastırıyor. Onun dışında bir de sakız çiğnedim o da iyi geliyordu zaman zaman... Ancak kesin bir çözümü yok. Ben ilaç tavsiyelerine uymadım bulantı için. Kimyasal sonuçta. Kullandığım tek ilaç folik asitti ki bebeğin gelişimine katkısı büyük. Bu normal süreçte olması gereken bir şeydi ve bitecekti ki bitti çok şükür :). Sadece biraz sabır hiç geçmeyecek gibi geliyor ama inanın geçiyor. Biz kuzumla birbirimize alışıyoruz diye düşünün. Hayatınızda ve bedeninizde yer açıyor kendine minnak :).

*Evet çok küçücük şu an ama onu sevmeyi güzel sözler söylemeyi ihmal etmeyin. Bu güzel günlerin tadını çıkarın. Kadına bahşedilmiş yer yüzünün en güzel olayı hamilelik ve doğum. Ne kadar özel ve şanslı olduğunuzu düşünün. Yerinizde olmak isteyenleri... Şükredin.

*Şükredin, bebeğiniz, kendiniz ve minik aileniz için güzel dualar edin, güzel düşünün.

Şimdilik benden bu kadar devamı gelecek... Çok heyecanlı bir bekleyiş, her anı değerli ve özel :).Sevgiler,
Hatice

Bebegimizi beklerken 3.ayda biz :)

0 yorum:

Yorum Gönder